Wybór stawki liniowej to utrata przywilejów
Podatnik, jeśli wybrał do rozliczania tzw. podatek liniowy, nie może odliczyć od dochodu darowizny.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2022 r. (II FSK 63/20).
Podatnik świadczący usługi doradztwa podatkowego oraz usługi o charakterze rachunkowo–księgowym, stosuje do opodatkowania działalności 19 proc. liniową stawkę PIT. Planuje przekazać darowiznę na rzecz fundacji, posiadającej status organizacji pożytku publicznego (OPP). Dodatkowo we wniosku o interpretację wskazał, że darowizna ma zostać przekazana na konto fundacji w formie pieniężnej, a jej wysokość nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów oraz nie zostanie zwrócona podatnikowi w jakiekolwiek formie.
Zapytał, czy jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalności gospodarczą i rozliczająca się stawką liniową ma możliwość odliczenia przekazanej darowizny w wysokości w jakiej została dokonana, nie większej niż kwota, która stanowi 6 proc. dochodu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a oraz art. 30c ustawy o PIT. Zdaniem podatnika ma prawo odliczyć darowiznę od dochodu. To dlatego, że ze wspomnianych przepisów nie wynika, że podatnik płacący 19 proc. podatek liniowy nie może odliczyć darowizny na rzecz OPP.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Dyrektor KIS stwierdził, iż przewidziana w art. 26 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta